• Üye Girişi
  • |
  • Üye Ol

Okullar ne zaman kapanacak? Karneler ne zaman alınacak? 2019 Yaz tatili tarihi

518
0
ilkokulum - 14.05.2019

Okullar ne zaman kapanacak? Karneler ne zaman alınacak? 2019 Yaz tatili tarihi

Milyonlarca öğrenci yaz tatiline kısa bir süre kala okulların ne zaman kapanacağını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı, (MEB) resmi iş takviminde yaz tatil tarihini açıklamasının ardından öğrenci ve veliler yaz tatili planları yapmaya başladı. Peki Okullar ne zaman kapanacak? Karneler ne zaman alınacak? İşte 2019 Yaz tatil tarihi...

 

Okullar ne zaman kapanacak? sorusu öğrenciler ve veliler tarafından en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. MEB'in yapmış olduğu açıklamaya göre karneler ne zaman alınacak? 2019 Yaz tatili ne zaman başlayacak? İşte tüm detaylar...

 

OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK?

 

Milli Eğitim Bakanlığı 2018- 2019 iş takvimine göre; 2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak ve 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erecek. Yarı yıl tatili, 21 Ocak 2019-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek. 2019-2020 eğitim öğretim yılı ise 16 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak.

 

YAZ TATİLİ KISALIYOR MU?

 

Daha önceden yaz tatiline ilişkin açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bizim tatilimiz uzun. Avrupa ortalaması 200 okul günü. Bizde 180 iş günü var. Japonya'da 220 gün. Önce yapısal olarak bir iyileştirmeye gidelim. Ondan sonra 180 iş günü Avrupa'daki gibi 200 iş günü olabilir. Türkiye'nin yüzde 90'ı tarım toplumuyken yazın 3 aylık boşluğu bırakmışlar çünkü tarım yapılıyor. İş tersine dönmüş yüzde 80'i şehirleşmiş ama bu takvim yine aynı kalmış temel çıkmaz bu. Değişebilir. Şu anda 180 iş gününü hemen artırmak gibi bir derdimiz yok. Önce yapısal olarak bir iyileştirmeye gidelim. Ondan sonra orta vadede 180 iş günü Avrupa'daki gibi 200 gün olabilir” demişti.

 

YAZ TATİLİ İÇİN VELİLERE TAVSİYELER

 

1. Tatilde çocuklarınızla zaman geçirin!
 
 
Yarıyıl tatili boyunca çocuklarınızla birlikte zaman geçirmeye özen gösterin. Çocukları sinemaya götürün, onlarla oyunlar oynayın,  akraba ziyaretleri yapın, onların sosyalleşmesini sağlayın. Siz de çocuklarınızla birlikte sosyalleşin.Ailesiyle verimli zaman geçiren öğrencilerin, okulda daha başarılı olduklarını unutmayın.
 
 
2. Çocuklarınıza tatil boyunca ders çalışması için baskı yapmayın!
 
 
Tatil dönemlerinde çocukların başarı düzeyini artırmak için ders ve oyun zamanlarını planlayın. Motivasyonlarını ders çalışma bakısı altında bırakmayın. Okulda verilen ödevlerin ve yeni dönem hazırlıklarının yapılmasını sağlayın, ancak bunu tatil süresine yayarak yapın.
 
 
3. Çocuklarınızla birlikte oyunlar oynayın!
 
 
Tatilin öğrenciler için bir oyun ve dinlenme süresi olduğunu unutmayın.  Çocuğunuz hem arkadaşlarıyla hem de sizinle oyun oynamak ister. Türkiye’de özellikle bu yıl okullarda ders olarak okutulan “Akıl Oyunlarından” faydalanın. Çocuğunuz matematik, konsantrasyon, görsel algı, sosyal iletişim gibi yeteneklerini geliştirmek için onun yaş grubuna uygun akıl oyunları alın ve ailece bu oyunları oynayın. Emin olun siz de en az çocuklar kadar eğleneceksiniz.
 
 
  • 518
  • 0
  • 0