• Üye Girişi
  • |
  • Üye Ol

Okullar ne zaman açılacak 2020? Okullar açılacak mı, telafi eğitimi olacak mı? Güncel açıklama!

1652
0
ilkokulum - 25.04.2020

Okullar ne zaman açılacak 2020? Okullar açılacak mı, telafi eğitimi olacak mı? Güncel açıklama!

 

 

Tüm yurtta merak edilen konulardan birisi olan okullar açılacak mı sorusu, öğrenciler, veliler ve eğitimciler tarafından merakla sorgulanan konu olmaya başladı. Okullar ne zaman açılacak sorusu ile birlikte konunun muhatabı olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan da açıklama geldi. Bakan Selçuk, okullar ne zaman açılacak ve 30 Nisan'da okullar açılacak mı sorusunun yanı sıra telafi eğitimin hususuna da değindi. İşte, Bakan Selçuk'tan okulların ne zaman açılacağı hakkında detaylı bilgilerOKULLAR AÇILACAK MI? (22 NİSAN BAKAN AÇIKLAMASI)22 Nisan 2020 tarihinde katıldığı bir televizyon kanalının canlı yayınında açıklama yapan Bakan Selçuk şu ifadeleri kullandı:Okullar sağlık sorunları giderildiği için 'okullar açılsın' deseler biz buna hazırız. Biz kararlarımızı alırken tek noktadan bakmıyoruz.Yazın da çocuklarımızın dinlenmesini istiyoruz. Biz her türlü telafisini yaparız. Biz bunu hallederiz. Ama toplumun birliğini beraberliğini korumak daha önemlidir.Türkiye'nin gidişatı ya da DSÖ'nün önerisi olumlu yönde olursa biz hemen çalışmalara başlarız.Yaz ayları için bir planlamamız yok.Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim ayları üzerinde yoğun bir planlamamız var. Bu planlamalar çerçevesinde Türkiye'nin genel durumu uygun olduğunda Mayıs-Haziran aylarında okulu açarız.


OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK? (ESKİ AÇIKLAMALAR)


Bir süredir gündemde yer alan okullar ne zaman açılacak sorusu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlandı. Koronavirüs önlemleri dolayısıyla ara verilmek zorunda kalınan eğitim öğretim dönemiyle ilgili aldıkları tedbirleri ve paylaşan Bakan Selçuk, yaz tatilinde yapılması planlanan telafi eğitimiyle ilgili de bazı detayları açıkladı. Peki, okulla ne zaman açılacak ve yaz okulu telafi eğitimi ne zaman olacak? İşte, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yapmış olduğu açıklamalar ve okullar ne zaman açılacak sorusu ile ilgili detaylı bilgilerMilli Eğitim Bakanlığı’nın üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü okulların açılacağı tarih hususunda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bazı açıklamalarda bulundu. Telafi eğitimi yapılırsa okullarda görülmeyen müfredatı kapsayacak konulardan oluşacağını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel bir müfredat hazırlama ya da değiştirme gibi bir durumun olmadığını ifade etti.Koşulların her gün değiştiğini vurgulayan Selçuk, bu nedenle okulların ne zaman açılacağına ilişkin kesin bir şey söyleyemediklerini belirtti. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okulların ne zaman açılacağı hakkında geçtiğimiz hafta sonu şu bilgileri verdi;"Telafi eğitimi şu andaki durumun devam etmesi ya da etmemesine bağlı olarak değişir. Diyelim ki 30 Nisan'dan sonra okullar açıldı, o zaman telafi eğitimin süresi ve içeriği değişir. Mesela, diyelim ki açılmadı, ona göre değişir"Bakan Selçuk, karne alma ve yazılı sınav süreci hakkında ise şu bilgiler verdi;Devamını okumak için sonraki sayfaya geçiniz…

 

 

SINIF GEÇME VE YAZILILAR NASIL OLACAK? 

 

"Bu dönem sınıf geçme nasıl olacak?" sorusuna Selçuk, "Biz, bir karar vereceksek bunu muhakkak çocuklarımızın lehine veririz" yanıtını verdi. "Yazılılar ne olacak?" sorusu üzerine Bakan Selçuk, "Mevcut durum devam ettiğinde, ilk dönemde yapılan yazılı sınavları baz olarak alacağız ve bu şekilde değerlendirmiş olacağız" diye konuştu.

 

 

TATİL KONUSUNDAKİ ENDİŞELERE GEREK YOK 

Bakan Selçuk, "Yaz tatilinde eğitim öğretim yapılmasını biz en son ihtimal olarak görüyoruz. Sadece tedbir amaçlı planlamalarımızı yapıyoruz. Yoksa bizim yaz aylarında ders yapmak ya da okulları tümüyle açmak gibi bir derdimiz yok. Biz çocuklarımızın yazın dinlenmesini de önemsiyoruz. O yüzden de bu tatil konusundaki endişelere hiç gerek yok diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı. "Telafi eğitimler ne zaman başlayacak, neyi kapsayacak?" sorusunu Bakan Selçuk, "Okullarda görmediğimiz müfredatı kapsayacak. Yoksa özel bir müfredat hazırlamak ya da müfredatı değiştirmek gibi bir derdimiz yok. Bu tamamen, önümüzdeki günlerde virüs seyrine bağlı olarak değişecek" diye yanıtladı.

 

 

SINAV YÜZ YÜZDE YAPILACAK 

LGS kapsamında yapılacak merkezi sınav için örnek çalışma soruları yayınlamaya devam edeceklerini belirten Selçuk, sınavın online değil yüz yüze gerçekleştirileceğini ifade etti. Selçuk, "LGS ertelenir mi?" sorusunu "Bu tümüyle sağlık durumunuzun gidişatına bağlı" diye yanıtladı. "LGS'ye girerken sağlık tedbirleri nasıl alınacak?" sorusu üzerine Selçuk, okulların temizliği konusunda büyük bir hassasiyet gösterdiklerini belirterek okullar açılmadan ve sınav yapılmadan önce kapsamlı çalışma gerçekleştirileceğini bildirdi.

 

Meslek liselerinin Türkiye için çok büyük mesafeler kat etmeye başladığını, önümüzdeki yıl bu liselere büyük yönelim olacağını düşündüklerini vurgulayan Selçuk, meslek lisesi konusunda Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ile Genel Müdürlük yetkililerinin yoğun çalışma yaptıklarını aktardı. Selçuk, "Yaz tatilinde okul olacak mı?" sorusuna yanıtlarken yapılacak telafi veya hızlandırılmış eğitimlerle öğrencilere kazanımların yeterli şekilde verilemeyeceğini söyledi. Bu nedenle uzaktan eğitim yaptıklarını ve öğrencilere destek verdiklerini aktaran Selçuk, televizyon, EBA ve okullar açıldığında yüz yüze yapılacak telafi eğitimler birleştiğinde öğrencilerin eksiklerinin giderileceğini söyledi.   

 

 

 

  • 1652
  • 0
  • 0