• Üye Girişi
  • |
  • Üye Ol

Okul Öncesindeki Tüm Öğrencilere Ücretsiz Yemek

582
0
ilkokulum - 28.12.2022

 

Okul Öncesindeki Tüm Öğrencilere Ücretsiz Yemek

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Okul öncesi eğitimdeki tüm çocuklarımıza ücretsiz yemek vermek için çalışmalarımıza başlamıştık. 2023 yılının sonuna kadar demiştik ama ikinci dönem yani 6 Şubat’ta eğitim öğretim başladığı zaman Türkiye’de okul öncesi eğitimdeki tüm çocuklarımıza ücretsiz yemek vereceğiz” dedi.

Hürriyet'ten Melike Çalkap'ın haberine göre; Bakan Özer, İstanbul Ahmet Yüksel Özemre Bilim ve Sanat Merkezi’nde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve VakıfBank arasında düzenlenen BİLSEM Yapay Zeka Atölyeleri İş Birliği Protokol Töreni’ne katıldı. Törende, Türkiye’deki her ilçeye BİLSEM kurulacağı haberini veren Bakan Özer, ücretsiz yemekten faydalanan öğrenci sayısının da artacağına dikkat çekerek şöyle konuştu:

ÜCRETSİZ YEMEKTEN FAYDALANAN ÖĞRENCİ SAYISI 5 MİLYONA ÇIKACAK

“Eğitime erişimde güçlük çekenlerin eğitime erişimini sağlamak için 20 yıldır şartlı eğitim yardımı, burs programları, ücretsiz taşımalı eğitim, ücretsiz ders kitabı ve bu sene ücretsiz yardımcı kaynağı da ilave ettiğimiz birçok çalışma yapıyoruz. Bunun yanı sıra ücretsiz Yemek desteği de var. Yaklaşık 1 milyon taşımalı öğrenci, taşımalı eğitimde yemek yerken biz bunu 1.8 milyona çıkardık. Okul öncesi eğitimdeki tüm çocuklarımıza ücretsiz yemek vermek için çalışmalarımıza başlamıştık. 2023 yılının sonuna kadar demiştik ama ikinci dönem yani 6 Şubat’ta eğitim öğretim başladığı zaman Türkiye’de okul öncesi eğitimdeki tüm çocuklarımıza ücretsiz yemek vereceğiz. Bu kapsamda taşımalı eğitimle öğrencilerin gittiği okulda taşımalı eğitimden yararlanmayan öğrencilerin de yemek yemesini sağlayacağız. Bir ilave daha yapacağız, pansiyonu olan okullarda sadece pansiyonda kalan öğrenciler ücretsiz olarak öğle yemeği yiyordu. Eğer bir okulda pansiyon varsa tüm öğrencilere ücretsiz olarak yemek vereceğiz. Bu adımlarla bir ay içerisinde 1.8 milyonu 5 milyona çıkaracağız.

BÜTÜN İLÇELERDE BİLSEM OLACAK

Bakanlık olarak özellikle okul öncesi eğitim, mesleki eğitim ve öğretmenlerin eğitimi gibi çok farklı alanlarda eğitimde kapsayıcılığı ve fırsat eşitliğini artırmak için devasa yatırımlar yapıyoruz. BİLSEM’lerde özel yetenekli öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmesi için fırsat sağlıyoruz. İki sene önce Türkiye’deki BİLSEM sayısı 185’ti. Biz erişimi kolaylaştırmak için bu sayıyı 379’a çıkardık. Amacımız BİLSEM’lere her öğrencinin erişmesini sağlamak. Bu sebeple bir müjde vermek istiyorum. Türkiye’de 922 ilçemiz var. 2023 yılında tüm ilçelerimizde BİLSEM kuracağız. Dolayısıyla ilçelerdeki yetenekli çocuklarımız başka ilçelerdeki BİLSEM’lere erişmek zorunda kalmayacak. Bulundukları ilçelerden BİLSEM’lere erişebilecekler.”

YAKLAŞIK 35 BİN ÇOCUĞUN HAYATINA DOKUNDUK

Törende konuşan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih de Milli Eğitim Bakanlığı ile 2017 yılından beri özel yetenekli öğrencilerin desteklenmesi için ile ele ele verdiklerini belirterek, “Önümüzdeki dönemde BİLSEM’lerde açacağımız 15 yeni atölyemiz için ilk adımı atıyoruz. Bugüne kadar BİLSEM’lerde15 yapay zekâ atölyesi, 30 mekatronik atölyesi ve 9 akıl oyunları atölyesinin yapımını üstelenerek yaklaşık 35 bin özel yetenekli çocuğun hayatına dokunduk” dedi.

 

  • 582
  • 0
  • 0