• Üye Girişi
  • |
  • Üye Ol

Bakan Selçuk, İstanbul'daki okul müdürleriyle buluştu

464
0
ilkokulum - 21.12.2018

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonu buluşmaları kapsamında bu kez İstanbul’da görev yapan okul müdürleriyle bir araya geldi.

Bakan Selçuk, İstanbul’daki okul müdürleriyle buluştu 

ANKARA’DA BİR OKUL VAR, MÜDÜRÜ DEĞİŞTİ, BU ÖĞRETMENLERE BİR KAN GELDİ
Ankara’da bir okul var, müdürü değişti, bu öğretmenlere bir kan geldi, can geldi nasıl oldu bu diyorum. Müdür hiç oturmuyor ki diyorlar. Sürekli koşturuyor, sürekli kendi çalışıyor. O çalışınca biz de utanıyoruz, biz de çalışıyoruz diyorlar. Eğer bir müdür odasında günde yarım saatten fazla oturuyorsa zaten gitsin evde otursun. Sevgili arkadaşlar, muhakkak surette öğretmen odasının havasını soluyalım, öğretmenlerin kollarına girmek onlarla sohbet etmek, cenazesiyle ilgilenmek, düğününü, bayramını, çoluk çocuğunun hastalığını sormak, konu komşuyla ilgilenmek, mahalleyi dolaşmak bütün bunların hepsi yöneticilik, liderliktir, diğeri ise idarecilik.

 
 
 

İNSAN MEZUN OLDUM DERSE BİTMİŞTİR
Bir insan mezun oldum derse zaten bitmiştir. Bir fakülte talebesi mezun olmaz. Niye Kanada’da, İngiltere’de, Amerika’da mezuniyetten sonra iki yıl geçmişse üzerinden o kişinin not ortalamasını dikkate almıyorlar; üzerinden iki sene geçtiyse o mazide kaldı diyorlar ve not ortalamasını saymıyorlar. Bizim mezuniyetimizin üzerinden kaç sene geçti? Benimki milattan önceydi, sizinkinden ne kadar geçti bilmiyorum. O zaman ne olacak? Asla mezun olmam, kendime hakaret sayarım, her gün yeni bir şey öğrenmezsem kendimi vebal altında sayarım. Öğretmene hiçbir hizmet içi eğitim vermezsek, onların hoşuna giden, istek duydukları, mutlu oldukları, keşke ben de katılsam dedikleri eğitimler düzenlemezsek, onları belgelendirmezsek, lisansüstüne yöneltmezsek, o zaman öğretmeni nasıl motive edeceğiz?

Öğretmen motive olmalı, kendini yetiştirmeli, sürekli kendini geliştirmeli. Peki, kendimizi nasıl yetiştireceğiz? O imkanlar bizden, hizmet bizim işimiz. YÖK’le, üniversitelerle, özel sektörle, uluslararası kuruluşlarla sürekli görüşüyoruz, çok ciddi bir altyapı hazırladık. Çok yakında tüm bunları sırasıyla kamuoyu ile paylaşacağız. Hepimiz aynı gemideyiz. Kimse birini dışlayıp da öteki yapmasın lütfen; bunu yaptığınız anda çocuklara hıyanet edersiniz. Eğer bir yönetici başarısız olsun diye uğraşıyorsanız aslında çocuklar başarısız olsun diye uğraşıyorsunuzdur. Biz aynı gemideyiz. Hücre, doku, organ, vücut; biz aynı vücuduz, biz aynı hücreyiz, aynı dokuyuz, aynı organız. O yüzden başaracaksak birlikte başaracağız. Çünkü böyle bir değişim sadece sizin hızınıza bağlı, sadece sizin niyetinize bağlı, sadece sizin yol arkadaşlığınıza bağlı. Eğer siz bu değişimi omuzlarsanız, sizler bu değişimde beraberce yürümemize izin verirseniz o zaman biz bir şey yapabiliriz. Önümüzdeki süreçte değiştirmek değil, geliştirmek üzerine bir yaklaşım sergileyeceğiz. Yine sizlerle birlikte daha kaliteli işler yapmaya yöneleceğiz. Tüm müdürler değişecekmiş ve sair dedikoduları boş verin. Gayemiz birlikte daha kaliteli bir eğitime yolculuk."

 

  • 464
  • 0
  • 0