• Üye Girişi
  • |
  • Üye Ol
D - d Sesi Deve Kuşu Etkinliği
ilkokulum 27.11.2021

1.Sınıf İlk Okuma Yazma Etkinliği - D - d Sesi Deve Kuşu Etkinliği

 

Evet arkadaşlar, bir görsel kodlama çalışması ile daha devam edelim.Ben d ve b seslerini birlikte vereceğim.Bu sebeple iki sesi de verebileceğim bir çalışma hazırladım. Nedeni ise çocuk etkinlik içerisinde karşılaştırma yapabileceği için iki sesin de farklı söylendiğini yazılışlarının ayrı olduğunu görmüş olacak. Yani sorunu başında çözeceğim. s ve ş seslerini de 2.gruba geçtiğimde o sesinden sonra birlikte vermiştim.

Demet, hayvanları çok seven bir çocuktu.Arkadaşları çizgi film izlerken o belgesel izlemeyi tercih eder, doğadaki hayvanlar hakkında yeni bilgiler öğrenmeye çalışırdı.
Dört gün sonra Demet'in doğum günüydü.Bu sebeple uzakta olan dedesi ve ninesi onlara gelmişti.Demet doğum gününde dedesinin ona nasıl bir sürpriz yapacağını çok merak ediyordu.O gün gelip sıra dedesinin ona hazırladığı hediyeyi almaya geldiğinde Demet çok heyecanlanmıştı. Dedesi Demet'e bir bilet uzattı. Demet biletin üzerinde yazılanları okuduktan sonra odanın içerisinde -dedem, dedem benim tatlı dedem, diyerek koşmaya başladı.( sizde dedesi Demet'e ne bileti almış olabilir? sorusu sorularak çocukların hikaye içerisinde kalması sağlanır.)
Demeti'in elindeki bilet bir hayvanat bahçesi giriş biletiydi. Demet artık o çok merak ettiği hayvanları yakından görebilecekti.En çok deve kuşunu merak ediyordu.Onlar hakkında çok şey öğrenmişti.Deve kuşları uzun bacakları ile çok hızlı koşabiliyorlardı. Hep brirlikte arabaya binip hayvanat bahçesinin yolunu tuttular. Demet içeri girer girmez görevliye deve kuşunun ne tarafta olduğunu sordu. Hızlı adımlar ile görevlinin tarif ettiği yere geldiler.Hep belgesellerde izlediği deve kuşu tam karşısında duruyordu.
-Çocuklar sizler de görmek ister misiniz?( video veya görseller gösterilebilir.)
Gerçekten de uzun bacakları,bacaklarının sonunda yuvarlak ayakları,bacaklarının tam ortasında tıpkı dedesinin göbeği gibi şişkin bir dizi,uzun boynu ve yuvarlak bir gövdesi vardı.Demet o gün çok güzel bir gün geçirdi.
-Çocuklar Demet ne izlemeyi çok seviyordu?
-Belgeseeeel
-Demet'in doğum günü ne zamandı.-dört gün sonraaaa
-Demet kimin hediyesini çok merak ediyordu?
-Dedesinin
-En çok merak ettiği hayvan hangisiydi?
-Deve kuşuuu
-Peki deve kuşu nasıl bir kuş kim tarif edecek? (tarifler gelir, ve görselde paylaştığım çizim yapılır)
Deve kuşu ne ile başlar.? -d bugün öğreneceğimiz sesimiz bakın işte bu d(tahtaya yazılır) peki bu sesimiz neye benziyor bakın bakalım.- deve kuşunaaa
-Çok güzel peki deve kuşunun bacağı nasıldı.
- Uzun bir bacak ve yuvarlak bir ayağı vardı.- Bacak ne ile başlar? -bbbb
evet tıpkı baba gibi ,ben gibi,bilet gibi....(başka?)
-b sesimizde bakın bu (b çizilir)
-neye benziyor?
-Deve kuşunun bacağına.-Peki dizi nasıldı?- Tıpkı dedesinin göbeği gibi dışarı çıkmıştı (D çizilir)
(dilerseniz bu aşamadan sonra hazırladığım görseli çocuklara dağıtır d ve b seslerinin yazılışına dikkat çekerek etkinlik üzerinde tekrar yapabilir, çocuklardan da sizinle birlikte deve kuşu görseli üzerinde çizmesini isteyebilirsiniz.Bu arada B sesini de b verdikten sonra bu bunun(b çizilerek) babası diyerek verip çalışmayı sonlandırabilirsiniz.
İyi derslerde kullanınız ...(d sesi deve kuşu pdf çalışmasını aynı isimle paylaşacağım)

 

Özgür EŞİYOK hocamızın paylaşımıdır. Paylaşımından dolayı teşekkür ederiz.