Öğretmen Atamada Adaletli Dağılım Nasıl Olmalı?..

İlk atama yaklaşıyor. Hangi branşa kaç kişi atanacak merak konusu. Dershanelerin kapatılması, 50bin civarında öğretmenin işsiz kalma ihtimali can sıkıyor bu günlerde. Bir okurumuz fen alanında öğretmenlere yıllardır uygulanan düşük kontenjanı eleştiriyor. Okuyalım:

Lise Fen branşlarına yıllardır haksızlık yapılıyor.

Bir sürü ihl açıldı ve açılmaya devam ediyor. Ayrıca son olarak liseler zorunlu eğitime geçti. Burada branş artımı beklenmesi gerekmektedir.  Artık fizik kimya biyolojinin önemini anlamayanlar ygs-lys sınavlarını bi incelesin. Lys de fkb den 30 ar soruluk sınavlar yapılıyor. önemi büyük. Gençlerin mesleğe yönelmesi için bu branşlardan yapılan sınavlar seçici rol oynuyor.

Örneğin tıp, eczacılık, diş hekimliği için biyoloji de iyi net yapmak gerekiyor. Lakin MEB ortaöğretimi bi türlü önemseyemedi. Liselerde kalite düştü. Herkes dersaneye gider oldu. Çünkü MEB’in yapması gerekeni dersaneler yapıyor.

4 yıldır iyi bi dersanede öğretmenim. Yeterli donanıma da sahibim ama bi türlü atanamıyorum. Puanım da 85, düşünün artık adaletsizliği. Bizler fkb mezunları olarak 1000 er alım istiyoruz.

Tek istediğimiz adaletli dağılım..”

1 Comment

  1. kibele diyor ki:

    yıllardır atama bekleyen binlerce resim öğretmeni var..umarım onların maduriyetını gözönüne alacak bir dağılım olur…

Yorum Yapın

2012 ilkokulum.com | Eğitim Haberleri, Öğretmen atama, 4+4+4, Belirli Günler, yıllık planlar, ilkokul, ortaokul, lise · Gizlilik Politikası | İletişim